Dostęp do Informacji Publicznej
Dostęp do informacji publicznej
Dostęp do informacji publicznej reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 902).
Udostępnianie informacji publicznej następuje przede wszystkim przez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej.
Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udzielana na wniosek osoby zainteresowanej zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy pod warunkiem, że udzielenie informacji nie jest ograniczone w zakresie i na zasadach określonych w powyższych przepisach, a w szczególności jej udostępnienie nie naruszy przepisów wskazanych w art. 5 ustawy.
Wniosek o udzielenie informacji publicznej musi zawierać:
- treść żądania, pozwalającą na jednoznaczne ustalenie, jakiej informacji wnioskodawca się domaga;
- wskazanie kontaktu do wnioskodawcy, umożliwiającego organowi przedstawienie wnioskodawcy reakcji na jego wniosek (np. adres korespondencyjny, adres poczty elektronicznej).
Złożenie wniosku
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej należy złożyć na jeden z poniższych sposobów:
- przesłać pocztą elektroniczną na adres: poczta@kuratorium.wroclaw.pl;
- przesłać pocztą tradycyjną na adres:
Kuratorium Oświaty we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 1
50-153 Wrocław;
- złożyć poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą e-PUAP: /ij56r1a7pg/SkrytkaESP;
- złożyć osobiście w Kancelarii Ogólnej Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (pok. 2009).
Opłaty
Dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny, z zastrzeżeniem możliwości naliczenia opłaty jeśli wnioskowany sposób udzielenia informacji publicznej lub konieczność przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku powoduje powstanie dodatkowych kosztów.
Termin załatwienia sprawy
Informacja publiczna jest udzielana bez zbędnej zwłoki – zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli informacja nie może zostać udzielona w w/w terminie organ zobowiązany jest powiadomić wnioskodawcę o tym fakcie
w powyższym terminie, wskazując równocześnie powody opóźnienia oraz podając termin, w jakim udostępni informację, nie dłuższy jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Odmowa udzielenia informacji publicznej lub umorzenie postępowania w tej sprawie, następuje w formie decyzji – zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy.